Muxtariyyət haqqında
Qədim Azərbaycan bölgəsi olan Naxçıvan tarixən çətin sınaqlarla dolu mürəkkəb və eyni zamanda şərəfli bir yol keçmişdir. Çoxəsrlik dövlətçilik ənənələri olan bu diyar həmişə xalqımızın zəngin mədəni irsini layiqincə yaşatmış, ölkəmizin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi həyatında əvəzsiz rol oynamışdır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılması isə Azərbaycanın siyasi tarixinin mühüm əhəmiyyətli hadisəsinə çevrilmişdir.
XX əsrin 20-ci illərində Naxçıvan diyarı çox çətin və mürəkkəb hadisələrlə qarşılaşmış, Zəngəzurun itirilməsi ilə Azərbaycandan ayrı düşmüş, məkrli düşmənimiz olan erməni millətçiləri Naxçıvanı tutmaq üçün hər cür vasitələrə əl atmışlar. Lakin qəhrəman naxçıvanlılar bölgənin işğal edilməsinə yol verməmiş, onu qoruyub saxlamış və Azərbaycanla birləşməsinə nail olmuşlar.
O dövr hadisələri çətinləşdirən ən mühüm cəhətlərdən biri də bir sıra iri dövlətlərin tutduqları mövqe, Naxçıvan diyarının Ermənistana verilməsi üçün müxtəlif yollardan istifadə etmələri idi. Bu dövlətlərdən biri general-qubernatorluq yaratmaqla, başqa birisi bitərəf, yaxud neytral zona formalaşdırmaqla, üçüncüsü isə torpaqları güzəşt etməklə Ermənistanı sovetləşdirmək yolunu tuturdular. Ermənilərin iddiaları bu idi ki, Cənubi Qafqazda inzibati ərazi bölgüsü aparılarkən onlara az pay düşmüşdür. Lakin onlar başa düşmək istəmirdilər ki, ərazilərin əsl sakinləri və sahibləri azərbaycanlılardır.
XX əsrin 20-ci illərində bolşevik Rusiyasının da məqsədi başqa dövlətlər kimi, Naxçıvanı Ermənistana vermək, bununla Türk dünyasının bir-biri ilə əlaqəsini kəsmək idi. Erməni daşnakları isə yaranmış şəraitdən istifadə edərək Azərbaycanın bir sıra torpaqlarını “böyük Ermənistan”a qatmaq siyasəti aparmışlar. Onların bu niyyətlərində Naxçıvanın zəbt edilməsi ilk planda dururdu. Ermənilər açıq-aşkar bildirirdilər ki, “Naxçıvan və Şərursuz Ermənistan yaşaya bilməz”. Lakin qəhrəman naxçıvanlılar erməni basqınlarını mərdliklə cavablandırmış, məkrli düşmənlərin niyyətlərinin reallaşmasına imkan verməmişlər.
Naxçıvanlıların qəhrəmanlığından bəhs edən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin başçısı Nəsib bəy Yusifbəyli Azərbaycan parlamentindəki çıxışında demişdir: “İgid naxçıvanlılar, şərurlular... bu məsələni özləri həll etdilər. Onlar həyatlarını, ailələrinin şərəfini və var-dövlətlərini riskə qoyaraq doğma torpağa – Vətənə qovuşmaq üçün ayağa qalxıb azad oldular və bununla da hökumətin işini asanlaşdırdılar”.
Ermənistanın Naxçıvana olan iddialarının artdığı bir dövrdə – 1918-ci il iyulun 7-də Kazım Qarabəkir Paşanın başçılığı ilə türk ordusu Naxçıvana gəldi və erməni özbaşınalığının qarşısını almaq üçün yerli əhaliyə kömək göstərdi. Lakin Birinci Dünya müharibəsində məğlub olduqlarına və Mudros müqaviləsinin şərtlərinə görə, türk qoşunları Azərbaycanı, eləcə də Naxçıvanı tərk etməli oldu.
Naxçıvanlılar bu diyarı erməni işğalından qorumaq üçün 1918-ci il noyabrın 18-də Araz-Türk Cümhuriyyəti adlı respublika yaratdılar. Əmir bəy Nərimanbəyovun rəhbərlik etdiyi hökumətin tərkibi 6 üzvdən ibarət idi. Mehridən başlamış Sərdarabada qədər olan 8,7 min kvadratkilometr bu ərazi respublikanın idi. Bu cümhuriyyətin yaradılmasında başlıca məqsəd bölgənin erməni işğalı altına düşməsinə imkan verməmək idi. Qısa müddətdə 20 tabordan, 500 nəfərlik süvari alaydan ibarət hərbi qüvvələr yaradılmışdı. Respublika əhalisinin öz müstəqilliyini qorumaq əzmi o qədər böyük idi ki, doğma ocaq və torpaqları müdafiə edən könüllü dəstələr işğalçıları təkcə darmadağın etmir, eyni zamanda İrəvanın özünü qorxuya salırdı. III Kalbalı xanın rəhbərliyi ilə 6 min nəfərlik könüllü müqavimət dəstələri erməni hərbi qüvvələrini darmadağın etmişdilər. Bunu Ermənistan Respublikasının ilk baş naziri O.Kaçaznuni 1923-cü ildəki çıxışında açıq etiraf etmişdir. Naxçıvanın müdafiəsində Araz-Türk Cümhuriyyətinin qüvvələri ilə yanaşı, Cəfərqulu xan, Rəhim xan, III Kalbalı xan, Kərim xan, Bəhram xan və yerli ziyalıların çox böyük xidmətləri olmuşdur.
O dövrdə ingilislər və amerikalılar Naxçıvanı erməni “idarəçiliyinə” vermək üçün çox canfəşanlıq göstərdilər. Lakin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, Müsəlman Milli Şurası və Naxçıvan əhalisi buna imkan vermədi.
Araz-Türk Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Naxçıvan general-qubernatorluğunu yaratdı. İlk əvvəl general-qubernator Bəhram xan Naxçıvanski, sonra isə Səməd bəy Cəmillinski oldu.
1920-ci ilin aprelində Azərbaycanda bolşevik hakimiyyəti yaradıldı. Naxçıvanda sovet hakimiyyəti iyulun 28-də elan edildi və Hərbi İnqilab Komitəsi yaradıldı. Avqustun 10-da Naxçıvan Hərbi İnqilab Komitəsinin sədri M.Bektaşov Azərbaycan SSR XKS-nin sədri Nəriman Nərimanova belə bir məktubla müraciət etdi: “Naxçıvan xalqının böyük əksəriyyətinin qərarı ilə Naxçıvan ölkəsi özünü Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının ayrılmaz hissəsi hesab edir”.
Naxçıvanın azərbaycanlı əhalisinin qətiyyətli mövqeyi və mübarizəsi ermənilərin Naxçıvanla bağlı planlarını pozdu. Bu işdə iri dövlətlər də onlara kömək göstərə bilmədilər. Məkrli niyyətlərini hələlik pərdələyən ermənilər və Ermənistan İnqilab Komitəsi 1920-ci il dekabrın 28-də Naxçıvanı müstəqil sovet respublikası kimi tanımış və bu diyar ilə əlaqədar iddialarından imtina etmişdir.
Ancaq Naxçıvan diyarının əhalisi özlərini Azərbaycandan ayrı təsəvvür etmirdi. Onlar hələ o vaxt öz qəti fikirlərini belə ifadə etmişdilər: “Bu xalq mədəni dövlətlərin alovlarında məhv olmağa razı olar, amma Azərbaycandan ayrılmaz”. N.Nərimanov və onun yaxın silahdaşlarının qəti mövqeyi və prinsipiallığı sayəsində Naxçıvanı Ermənistana birləşdirmək cəhdi baş tutmadı. 1921-ci ilin yanvarında keçirilən rəy sorğusunda Naxçıvan əhalisinin 90 faizi diyarın muxtar respublika hüququnda Azərbaycanın tərkibində qalmasına səs verdi.
Naxçıvanın Azərbaycanın tərkibində qalmasında Behbud ağa Şahtaxtinskinin də böyük əməyi və tarixi xidmətləri olmuşdur. O, Leninə göndərdiyi məktub, teleqram və arayışlarda Naxçıvan bölgəsi ilə bağlı faydalı təkliflər vermişdi. Beləliklə, referendumun nəticəsi, B.Şahtaxtinskinin təklifi, Türkiyə tərəfinin ədalətli yanaşması ilə Naxçıvan üzərində Azərbaycanın suverenliyinin təmin edilməsi və Naxçıvanın Azərbaycanın tərkibində qalması ilə nəticələndi. 1921-ci il martın 16-da Siyasi Büro Azərbaycanın himayəsində Naxçıvan Sovet Respublikasının təşkili barədə qərar qəbul etdi və həmin gün imzalanan Moskva müqaviləsinin 3-cü maddəsində də bu cəhət öz əksini tapdı: “Naxçıvan vilayəti bu müqavilənin I (C) əlavəsində göstərilən sərhədlər daxilində Azərbaycanın himayəsi altında, həmin protektoratı Azərbaycanın heç bir üçüncü dövlətə güzəştə getməməsi şərti ilə muxtar ərazi təşkil edir”.
1921-ci il oktyabrın 13-də Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan SSR ilə Türkiyə arasında Rusiya nümayəndəsinin iştirakı ilə imzalanan Qars müqaviləsi Naxçıvanın ərazi mənsubiyyəti məsələsini bir daha təsdiqlədi və onun sərhədlərini qəti surətdə müəyyənləşdirdi. Moskva müqaviləsindən fərqli olaraq Qars müqaviləsinin V maddəsində Naxçıvanın statusu məsələsində razılığa gələn tərəflər müəyyən edilmişdir – bunlar Türkiyə, Azərbaycan, Ermənistan hökumətləri idi.
1921-ci ildən 1924-cü ilədək, yəni muxtariyyət statusundan muxtar respublikanın təşkilinə kimi çoxsaylı müzakirələr getmişdi. Bu müzakirələrdə bir məsələ aydın idi ki, Azərbaycanın daxilində Naxçıvanın muxtariyyət təşkil etməsi bölgənin spesifik ərazi vəziyyəti – geosiyasi şəraiti ilə bağlı idi. Naxçıvanın Azərbaycandan aralı düşməsi, heç bir ortaq sərhədə malik olmaması onun inzibati idarəçiliyini qəza və ya rayon hüquqlarında təşkil etməyə imkan vermirdi. 1923-cü il iyunun 16-da Naxçıvan muxtar diyar adlandırıldı. 1924-cü il fevralın 9-da Azərbaycan MİK-in Rəyasət Heyəti Naxçıvan diyarının Naxçıvan MSSR-ə çevrilməsi haqqında dekret qəbul etdi.
Naxçıvanın muxtariyyət statusunun hüquqi bazasının yaradılması 1924-cü ilin aprelində təsdiq edilmiş Əsasnamə və 1926-cı il aprelin 18-də qəbul olunmuş Naxçıvan MSSR-in birinci Konstitusiyası və sonrakı konstitusiyalarla təsbit edildi.
Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev Naxçıvanda fəaliyyət göstərdiyi dövrdə – 1992-ci ilin mart və avqust aylarında Türkiyə Respublikasına səfəri zamanı Moskva və Qars müqavilələrini yenidən gündəmə gətirmişdir. Dahi rəhbər dünya ictimaiyyətinin diqqətini Ermənistanın təcavüzkar siyasətinə yönəltməklə, Naxçıvanın muxtariyyət statusuna ikinci həyat bəxş edərək Ermənistanın ilk və ən böyük beynəlxalq siyasi məğlubiyyətə uğramasına nail olmuşdur.
Naxçıvanın muxtariyyət statusunun hüquqi cəhətdən möhkəmləndirilməsində 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul edilmiş müstəqil Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının mühüm rolu oldu. Konstitusiyanın 134-cü maddəsinin ilk bəndində deyilir: “Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycan Respublikasının tərkibində muxtar dövlətdir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının statusu bu Konstitusiya ilə müəyyən edilir...”
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası əsasında Naxçıvan Muxtar Respublikasının yeni Konstitusiyası hazırlandı və 1998-ci il dekabrın 29-da Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən təsdiq edildi. Konstitusiyanın birinci maddəsində göstərilir: “Naxçıvan muxtar dövləti Azərbaycan Respublikasının tərkibində demokratik, hüquqi, dünyəvi muxtar respublikadır... Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədləri hüdudunda vahiddir, toxunulmazdır və bölünməzdir”. Ulu Öndər Naxçıvanın muxtariyyət statusu əldə etməsinin tarixi əhəmiyyətini və bu sahədə beynəlxalq müqavilələrin rolunu qiymətləndirərək demişdir: “Naxçıvanın muxtariyyəti tarixi hadisə olubdur. Bu, çətin bir dövrdə böyük bir mübarizənin nəticəsi olubdur. Naxçıvanın statusunu qoruyub saxlamaq üçün xüsusən Moskva müqaviləsinin və Qars müqaviləsinin burada böyük əhəmiyyəti vardır. Naxçıvan Azərbaycanın əsas torpağından ayrı düşdüyünə görə Naxçıvanın bütövlüyünü, təhlükəsizliyini, dövlətçiliyini, muxtariyyətini gələcəkdə də təmin etmək üçün Qars müqaviləsi bizim üçün çox böyük, əvəzi olmayan bir sənəddir”.
Ümummilli Lider, qüdrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə bağlı sərəncamlar, bu diyara tarixi səfərləri, ərazi bütövlüyü və təhlükəsizliyi üçün gördüyü tədbirlər, muxtariyyət statusunun hüquqi cəhətdən möhkəmləndirilməsi və həllivacib olan digər məsələlərin həyata keçirilməsi muxtar respublikanın hərtərəfli inkişafı üçün zəmin yaratmış və təmin etmişdir.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasi kurs ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir. Ulu Öndər Naxçıvan Muxtar Respublikasını inkişaf etmiş bir diyar kimi görmək istəyirdi. Bununla əlaqədar Prezident cənab İlham Əliyev demişdir: “Ulu Öndər Heydər Əliyev həmişə Naxçıvana böyük diqqətlə yanaşırdı, problemlərin həlli üçün müvafiq göstərişlər verirdi və böyük qayğı göstərirdi. Mən də bu siyasəti davam etdirirəm...”
Dövlət başçısının ötən dövrdə muxtar respublikanın müdafiə, enerji və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi yolunda atdığı mühüm addımlar qədim diyarın hərtərəfli inkişafına zəmin yaratmışdır. Həyata keçirilən quruculuq tədbirləri nəticəsində Naxçıvanın bütün yaşayış məntəqələri abadlaşdırılmış, avtomobil yolları yenidən qurulmuş, muxtar respublikanın ərazisi tamamilə qazlaşdırılmış, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə yaşıl enerjidən istifadənin payını artırmışdır. Görülən kompleks işlərin nəticəsidir ki, Naxçıvan enerji idxal edən bölgədən enerji ixrac edən diyara çevrilmişdir.
Naxçıvanın hərtərəfli inkişafı bu diyarı ölkəmizin ən inkişaf etmiş regionlarından biri səviyyəsinə çatdırmışdır. Təsadüfi deyildir ki, muxtar respublika Azərbaycanın regionları arasında 2017 və 2018-ci illərdə 18 parametr üzrə lider region səviyyəsinə yüksəlmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfərlərində burada görülmüş işlərdən razı qaldığını dəfələrlə bildirmişdir: “...Doğrudan da, son illər ərzində Naxçıvan böyük inkişaf yolu keçmişdir. Naxçıvan şəhərinin abadlaşdırılması, gözəlləşdirilməsi, infrastruktur layihələrinin icrası, bütün şəhər və kəndlərin abadlaşması prosesi onu göstərir ki, muxtar respublika möhkəm ayaqda dayanır. Hesab edirəm ki, bu gün Naxçıvan Muxtar Respublikasının çiçəklənmə dövrüdür. Çünki bütün istiqamətlər üzrə işlər uğurla gedir və gözəl nəticələr var”.
Ötən ilin sonlarından isə muxtar respublikada yeni idarəçilik sisteminin yaradılması ilə bağlı mühüm addımlar atıldı. Belə ki, dövlət başçısının 2022-ci il 22 dekabr tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi təyin olundu. Nümayəndəlik institutunun yaradılması ilə bütün sahələrdə yeni dövrün tələblərinə uyğun olaraq iş prinsipinin qurulması, muxtar respublikanın bundan sonrakı inkişafı üçün lazımi tədbirlərin həyata keçirilməsi vacib istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilib. Muxtariyyətinin 99-cu ilində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan Naxçıvan bundan sonra da Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarına sadiq qalaraq gələcəyə doğru inamla addımlayacaq.

Nakhchivan, the ancient region of Azerbaijan, has historically passed a complicated and at the same time glorious path full of difficult trials. This land with centuries-old traditions of statehood has always preserved the rich cultural heritage of our people and played an invaluable role in the socio-economic, social and political life of our country. The establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic has become an important event in the political history of Azerbaijan.
In the 20s of the 20th century, the land of Nakhchivan faced very difficult and complex events, it was separated from Azerbaijan with the loss of Zangezur, and our insidious enemy, the Armenian nationalists, used all means to capture Nakhchivan. However, the heroic people of Nakhchivan did not allow the region to be invaded, protected it and managed to unite it with Azerbaijan.
One of the most important aspects that complicated the events at that time was the position taken by a number of major states and their use of different ways to transfer the land of Nakhchivan to Armenia. One of these states took the path of sovietizing Armenia by creating a general governorship, another by forming a neutral or neutral zone, and the third by ceding lands. Armenians' claims were that during the administrative territorial division in the South Caucasus, they had a small share. However, they did not want to understand that the real inhabitants and owners of the territories are Azerbaijanis.
In the 20s of the 20th century, the goal of Bolshevik Russia, like other states, was to give Nakhchivan to Armenia, thereby cutting off the connection of the Turkic world with each other. The Armenian Dashnaks took advantage of the existing conditions and carried out a policy of adding a number of lands of Azerbaijan to "Greater Armenia". The conquest of Nakhchivan was at the forefront of their intentions. Armenians clearly stated that "Armenia cannot live without Nakhchivan and Sharur." However, the heroic people of Nakhchivan bravely responded to the Armenian raids and did not allow the intentions of the insidious enemies to come true.
Talking about the heroism of the people of Nakhchivan, the head of the government of the Azerbaijan Democratic Republic, Nasib Bey Yusifbeyli, said in his speech in the Parliament of Azerbaijan: "The brave people of Nakhchivan, the people of Sharur... solved this issue themselves. Risking their lives, the honor of their families and their wealth, they stood up and freed themselves to join their native land - the Motherland, thereby making the work of the government easier."
At a time when Armenia's claims to Nakhchivan were increasing - on July 7, 1918, the Turkish army headed by Kazim Garabakir Pasha arrived in Nakhchivan and helped the local population to prevent Armenian arbitrariness. However, due to their defeat in the First World War and the terms of the Mudros Treaty, the Turkish troops had to leave Azerbaijan as well as Nakhchivan.
On November 18, 1918, the people of Nakhchivan created a republic called the Araz-Turkish Republic in order to protect this land from the Armenian occupation. The composition of the government headed by Amir Bey Narimanbeyov consisted of 6 members. 8.7 thousand square kilometers from Mehri to Sardarabad belonged to the republic. The main goal of establishing this republic was to prevent the region from falling under Armenian occupation. In a short time, military forces consisting of 20 battalions and 500 cavalry regiments were formed. The determination of the people of the republic to protect their independence was so great that the volunteer groups defending their native hearth and lands not only defeated the invaders, but at the same time frightened Yerevan itself. Under the leadership of III Kalbali Khan, the 6,000-strong volunteer resistance forces defeated the Armenian military forces. O. Kachaznuni, the first prime minister of the Republic of Armenia, openly admitted this in his speech in 1923. In addition to the forces of the Araz-Turkish Republic, Jafargulu Khan, Rahim Khan, III Kalbali Khan, Karim Khan, Bahram Khan and local intellectuals made great contributions to the defense of Nakhchivan.
At that time, the British and Americans were very eager to give Nakhchivan to Armenian "management". However, the Azerbaijan Democratic Republic, the Muslim National Council and the people of Nakhchivan did not allow it.
After the fall of the Araz-Turk Republic, the Azerbaijan Democratic Republic created the Nakhchivan Governorate. First, Bahram Khan Nakhchivanski became the governor-general, and then Samad Bey Jamilinski.
In April 1920, the Bolshevik government was established in Azerbaijan. Soviet power was announced in Nakhchivan on July 28 and a Military Revolutionary Committee was established. On August 10, the chairman of the Nakhchivan Military Revolutionary Committee, M. Bektashov, sent a letter to Nariman Narimanova, the chairman of the Azerbaijan SSR SSR: "By the decision of the majority of the people of Nakhchivan, the country of Nakhchivan considers itself an integral part of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic."
The determined position and struggle of the Azerbaijani population of Nakhchivan disrupted the plans of the Armenians regarding Nakhchivan. Even the big states could not help them in this matter. On December 28, 1920, the Armenians and the Armenian Revolutionary Committee, who have concealed their insidious intentions, recognized Nakhchivan as an independent Soviet republic and renounced their claims regarding this land.
However, the people of Nakhchivan did not imagine themselves separate from Azerbaijan. Even at that time, they expressed their firm opinion as follows: "This nation will agree to perish in the flames of civilized states, but will not separate from Azerbaijan." Thanks to the decisive position and principles of N. Narimanov and his close comrades-in-arms, the attempt to unite Nakhchivan to Armenia failed. In an opinion poll held in January 1921, 90 percent of the population of Nakhchivan voted for the land to remain part of Azerbaijan under the right of an autonomous republic.
Behbud agha Shahtakhtinsky also had great work and historical services in Nakhchivan remaining part of Azerbaijan. He made useful suggestions about the Nakhchivan region in his letters, telegrams and references to Lenin. Thus, the result of the referendum, the proposal of B. Shakhtakhtinsky, the fair approach of the Turkish side resulted in ensuring Azerbaijan's sovereignty over Nakhchivan and Nakhchivan remaining within Azerbaijan. On March 16, 1921, the Politburo adopted a decision on the organization of the Nakhchivan Soviet Republic under the auspices of Azerbaijan, and this aspect was reflected in Article 3 of the Moscow Treaty signed on the same day: "Nakhchivan Province within the borders specified in Annex I (C) of this treaty Under the auspices of Azerbaijan, that protectorate constitutes an autonomous territory under the condition that Azerbaijan does not make concessions to any third country.
The Kars Treaty, signed on October 13, 1921 between Azerbaijan, Georgia, the Armenian SSR and Turkey with the participation of the Russian representative, once again confirmed the issue of Nakhchivan's territorial affiliation and definitively defined its borders. Unlike the Moscow Treaty, Article V of the Kars Treaty defined the parties that agreed on the status of Nakhchivan - these were the governments of Turkey, Azerbaijan, and Armenia.
From 1921 to 1924, that is, from the status of autonomy to the organization of an autonomous republic, there were numerous discussions. One issue was clear in these discussions, that the organization of autonomy of Nakhchivan within Azerbaijan was related to the specific territorial situation - geopolitical conditions of the region. The separation of Nakhchivan from Azerbaijan and the fact that it does not have any common border did not allow it to organize its administrative management in district or district rights. On June 16, 1923, Nakhchivan was named an autonomous region. On February 9, 1924, the Presidium of the Azerbaijan MIC adopted a decree on the transformation of the Nakhchivan region into the Nakhchivan MSSR.
The establishment of the legal basis of the autonomous status of Nakhchivan was determined by the Statute approved in April 1924 and the first Constitution of the Nakhchivan MSSR adopted on April 18, 1926 and subsequent constitutions.
During his visit to the Republic of Turkey in March and August 1992, during his visit to the Republic of Turkey, National Leader Heydar Aliyev brought up the Moscow and Kars agreements again. By directing the attention of the world community to Armenia's aggressive policy, the genius leader gave a second life to the autonomy status of Nakhchivan and achieved the first and biggest international political defeat of Armenia.
The Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, adopted on November 12, 1995, played an important role in the legal strengthening of the autonomous status of Nakhchivan. The first paragraph of Article 134 of the Constitution states: "The Autonomous Republic of Nakhchivan is an autonomous state within the Republic of Azerbaijan. The status of the Nakhchivan Autonomous Republic is determined by this Constitution..."
On the basis of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, a new Constitution of the Nakhchivan Autonomous Republic was prepared and approved by the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on December 29, 1998. The first article of the Constitution states: "The Nakhchivan Autonomous State is a democratic, legal, secular autonomous republic within the Republic of Azerbaijan... The territory of the Nakhchivan Autonomous Republic is unified, inviolable and indivisible within the state borders of the Republic of Azerbaijan." Evaluating the historical significance of Nakhchivan's acquisition of autonomy status and the role of international agreements in this field, the Great Leader said: "Nakhchivan's autonomy was a historical event. It was the result of a great struggle in a difficult time. In order to preserve the status of Nakhchivan, especially the Moscow Treaty and the Kars Treaty are of great importance here. "As Nakhchivan is separated from the main land of Azerbaijan, the Kars Agreement is a great and priceless document for us to ensure the integrity, security, statehood, and autonomy of Nakhchivan in the future."
During the time when the national leader, powerful statesman Heydar Aliyev was in charge of Azerbaijan, the decrees regarding the Nakhchivan Autonomous Republic, his historical visits to this country, the measures he took for territorial integrity and security, the legal strengthening of the status of autonomy and the implementation of other issues that need to be resolved are the basis for the comprehensive development of the autonomous republic. created and provided.
The political course defined by the prominent statesman Heydar Aliyev is successfully implemented by the President of the country Mr. Ilham Aliyev. The Great Leader wanted to see the Nakhchivan Autonomous Republic as a developed country. In this regard, President Mr. Ilham Aliyev said: "Great Leader Heydar Aliyev always treated Nakhchivan with great attention, gave appropriate instructions for solving problems and showed great care. I also continue this policy..."
The important steps taken by the head of state in the past period to ensure defense, energy and food security of the autonomous republic laid the groundwork for the comprehensive development of the ancient land. As a result of the implemented construction measures, all residential areas of Nakhchivan were beautified, highways were rebuilt, the territory of the autonomous republic was completely gasified, the use of renewable energy sources increased the share of green energy use. As a result of the complex work done, Nakhchivan has turned from an energy-importing region to an energy-exporting country.
Comprehensive development of Nakhchivan has brought this land to the level of one of the most developed regions of our country. It is no coincidence that the autonomous republic rose to the level of the leading region in 18 parameters among the regions of Azerbaijan in 2017 and 2018.
The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has repeatedly stated that he is satisfied with the work done here during his visits to the Nakhchivan Autonomous Republic: "...Indeed, Nakhchivan has gone through a great development path in recent years. The improvement and beautification of the city of Nakhchivan, implementation of infrastructure projects, improvement of all cities and villages show that the autonomous republic is standing firmly. I believe that today is the period of prosperity of the Nakhchivan Autonomous Republic. Because work is going on successfully in all directions and there are great results."
Since the end of last year, important steps have been taken regarding the creation of a new management system in the autonomous republic. Thus, by the Decree of the head of state dated December 22, 2022, the authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan was appointed in the Nakhchivan Autonomous Republic. With the creation of the representative institution, the establishment of the working principle in accordance with the requirements of the new era in all fields, the implementation of the necessary measures for the further development of the autonomous republic were identified as important directions. In the 99th year of its autonomy, Nakhchivan, which has entered a new stage of development, will continue to be faithful to the ideas of Great Leader Heydar Aliyev and confidently step towards the future.